מדוזות בישראל קיץ 2017

מדוזות בישראל נפוצות בישראל בעיקר בקיץ הישראלי בין סוף מאי עד לחודש ספטמבר

סייף סי הוא קרם הגנה ייחודי המגן מפני נזקי השמש ומונע צריבות מדוזות ועוקצים אחרים בים כגון שושנות ים ואלמוגים. כמו כן הקרם מונע צריבות של זרועות מדוזות המוסיפות לנוע ברחבי הים לאחר מות המדוזה.

לסייף סי נוסחא ייחודית המופקת בתרכובת מיוחדת באמצעות מחקר ופיתוח של 10 שנים ע”י זיהוי ונטרול מנגנוני הצריבה של המדוזה, נמצא כי דג השושנון (המוכר יותר כ”נמו”) פיתח הגנה טבעית מפני צריבת מדוזות ואלמוגים, הנוסחא הייחודית של סייף סי ישראל המוגנת בפטנט, מגנה מפני נזקי השמש, ומונעת את רוב סוגי צריבות המדוזות הידועות לאדם

מהי מדוזה?

מדוזות הן בעלי חיים חסרי חוליות ימיים שנהוג לכנותם גם בעלי חיים ג’לטינים.
המדוזות הנפוצות בחופינו ברובן שייכות למחלקת מדוזות סוכך (Scyphozoa) השייכת למערכת הצורבים (Cnidaria), הכוללת בין היתר גם אלמוגים ושושנות ים. כמו כן יש בחופינו גם מסרקניות רבות, ששייכות למערכה משלהן (Ctenophora).
גופן של מדוזות הסוכך נמצא בין שתי שכבות מעטפת ומורכב בממוצע מ- 95% מים ו- 4-5% חלבון, ומעט מלחים ומינרלים. רוב המדוזות ניזונות מזואופלנקטון, מדגיגים ומדגים קטנים. הטרף נקלע בין זרועות הציד, נצרב למוות ועובר למערכת העיכול. למדוזה אין ריאות או זימים ועל כן “נושמת” באמצעות דיפוזיה- מעבר של חמצן מהסביבה דרך השכבה החיצונית של הגוף.
“מדוזות” הינו שם כללי הניתן בדרך כלל למספר מחלקות ביולוגיות שונות של בעלי חיים.
כאשר אנחנו מדברים על “מדוזות” באתר שלנו, נרצה להבדיל בין מדוזות סוכך (scyphomedusea), להידרומדוזות (hydromedusae) שהן קטנות למדי ולרב לא צורבות וקובומדוזות (cubomedusae) – מדוזות קופסא שצריבתן מסוכנת ושאינן נמצאות אצלנו בינתיים למזלנו. מלבד המדוזות ישנם בעלי חיים ג’לטיניים נוספים נפוצים באזורנו שפחות דומים בצורתם למדוזות, כולל קבוצת הסיפונופורות (siphonophores) , המסרקניות (ctenophores) , והסלפות (salps).

כיום ידועים (בקירוב) כ-190 מינים של מדוזות סוכך (Scyphomedusae), כ- 20 מינים של קובומדוזה Cubomedusa)), כ-840 מינים של הידרו-מדוזה (Hydromedusae), כ-200 מינים של סיפונופורות (Siphonophores) וכ- 150 מינים של מסרקניות (Ctenophores).

בין השאר, קיימים מינים של מדוזות החיות במים מתוקים, ומדוזות של מים מתוקים נמצאו לאחרונה באזור רמת הגולן. הן אמנם קטנטנות ובדרך כלל אינן צורבות, אך עשויות לשנות את מארג המזון הקיים בגוף המים במידה שיתרבו ויהוו חלק יותר חשוב בבית הגידול המדובר.